Ogólna

Buty do biegania – o czym warto pamiętać

Buty do biegania – o czym warto pamiętać

Zakup butów do biegania powinien być odpowiednio przemyślany. Dobry i efektywny trening może być uzależniony od obuwia, w którym biegamy. Poniżej znajdziesz kilka istotnych wskazówek, na co zwracać uwagę podczas wyboru butów do biegania.

Bieganie staje się coraz bardziej popularny, dlatego w sklepach możemy znaleźć ogromny wybór butów przeznaczonych do tego celu. Aby w pełni cieszyć się z treningu należy znaleźć idealnie dobraną parę. Wiele zależy od tego czy jesteśmy osobami początkującymi czy trenujemy już dłuższy czas i zamierzamy wymienić poprzednią parę. Ważne są takie inne czynniki takie, jak podłoże, po którym zamierzamy biegać lub pora roku. Obecnie wybór jest ogromny, dlatego przed zakupem należy dokładnie dopasować dany model do naszych predyspozycji i zapotrzebowań.

Na co zwrócić uwagę?

Podstawą jest rozmiar. Przymierzając sportowe obuwie musimy zadbać o to, by było ono idealnie dopasowane do kształtu naszej stopy. Zbyt luźne obuwie może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji takich, jak np. kontuzje. Za mały rozmiar będzie powodował otarcia oraz odciski, a także będzie powodował nadmierne nagrzewanie się stopy. Nie należy jednak kupować butów na styk, w których wyczuwamy palcami czubek. Najlepiej zmierzyć rozmiar wkładki – powinna być dłuższa od naszej stopy o ok. 1-1,5 cm.

Kolejną rzeczą jest kształt danego obuwia. U każdego stopy mogą przybierać inne kształty, dlatego warto zwrócić na to uwagę kupując obuwie sportowe. Pamiętaj, by nie kupować zbyt wąskiego obuwia, jeśli masz szeroką stopę. Zbytnie uciskanie może prowadzić do powstawania pęcherzy, a także bólów podczas biegania. Warto także zwracać uwagę na długość palców. Od tego także zależy szerokość oraz długość danego obuwia.

Jednym z najważniejszych elementów butów do biegania jest właściwa podeszwa, która zapewni doskonałą amortyzację oraz przyczepność do podłoża. Rodzaj podeszwy oraz danej amortyzacji powinien być uzależniony od rodzaju podłoża, po którym zamierzamy biegać. Twardsza podeszwa będzie przeznaczona do biegania po asfalcie i twardych powierzchniach. Jeśli zamierzamy biegać po innych terenach, możemy wybrać podeszwę nieco cieńszą, lecz równie dobrze amortyzującą.

Zewnętrza część obuwia także jest bardzo istotna. Materiał butów do biegania powinien być lekki, elastyczny i zapewniający odpowiedni przepływ powietrza. Zadbajmy o to, by buty posiadały dobrą wentylacje, która zabezpieczy stopy przed nadmiernym poceniem się, a jednocześnie da nam to komfort podczas treningu. Warto zadbać także o dodatkową wkładkę, która ochroni nas przed chorobami grzybiczymi i przykrym zapachem.

Gdzie kupować obuwie sportowe?

Najlepiej wybrać się w tym celu do sklepu sportowego, w którym będziemy mogli uzyskać profesjonalne informacje na temat danego obuwia. Sprzedawcy powinni pomóc nam podjąć odpowiednią decyzję. Możemy także zdecydować się na zakup online. Coraz częściej korzystamy z takiej formy zakupów. Warto jednak pamiętać, by dokładnie zapoznać się z informacjami na temat danego obuwia oraz znaleźć idealny rozmiar. Większość sklepów oferuje także możliwość wymiany zakupionego obuwia.